20Nisan
Farkli Ebeveynlik - by admin

İnsanın Çocukluğu İyileşmedikçe, Dünya İyileşemeyecek.

İlerleyen teknoloji sayesinde hayatlarımız her geçen gün hızla değişiyor. Ancak bu durum ne yazık ki, insanların daha mutlu olmalarına yardım etmiyor; çünkü çok sayıda çocuk hala zor durumda ve yardıma ihtiyaç duyuyor. Öyle görünüyor ki; insanlığın çocukluğu iyileşmedikçe, “çocukluk” hak ettiği gibi kutlanmadıkça, dünya da iyileşemeyecek.

Kendi gibi olmayanı dışlamak, ötekileştirmek, iletişim kurmamak, kuramamak, görmemek, görmezden gelmek, yargılayıp etiketlemek, etiketlediğini derdest edip, hiç açılmayacak dolaplara kaldırmak, üzerinde bir daha düşünmemek ve unutmak… Yaşam, etiketlenip, kategorilere ayrıldığında daha kolay mı yaşanıyor, bilemeyiz ama şu bir gerçek: böyle yaparak yaşama hasar veriyoruz. Her insandaki canlılığı, özgünlüğü, zenginliği, biricikliği feda ederek, yerine formülleri, ezberleri, zihin kalıplarını ve can sıkıntılarını koyuyoruz. Bize benzemeyenleri sevmiyoruz ve dünyayı hastalanıyor.

Son yıllarda giderek artan sayıda çocuk anne babalarını ve öğretmenlerini çaresiz bırakıyor. Yetişkinler farklı düşünen, farklı davranan ve alışılmışın dışında gelişim gösteren bu çocuklarla iletişim kurmakta zorlanıyorlar. Alışıla gelen yöntemler de yetersiz kaldığında, çocukları sorunlu, zor, farklı, uyumsuz, engelli ya da özürlü olarak kabul etmek daha kolay oluyor.

Bizler iyiliği, sevgiyi ve memleketi kendi meselesi gören insanlar olarak, farklılıkları ile toplumumuza renk katan çocuklarımıza ve ülkemizin geleceğine karşı sorumluluklarımız olduğunu biliyoruz. Onların gerçek ihtiyaçlarını anlamayı ve bu ihtiyaçları karşılamayı önemsiyoruz. Bu nedenle de önce ebeveynlerin eğitilmesinin gerekli olduğunu görüyoruz, çünkü bir çocuğun hayatını büyük ölçüde biçimlendirenler, en başta onun ebeveynleridir.

Ann Maxwell tüm dünyada tanınan önemli bir terapist ve “Bir Balığa Ağaca Çıkmayı Öğreteir miydin?” adlı çok satan kitabın yazarı. Yirmibeş yıldır çocuklar ve aileler üzerinde çalışmalar yürüten Maxwell, ebeveynlerin öz farkındalıklarını kazanmalarını, ne tür ebeveynler olduklarını keşfederek, değişip gelişmelerini amaçlıyor. “Farklı Yapılan Ebeveynlik” adını verdiği eğitimleriyle, farklı düşünen, farklı davranan ve alışılmışın dışında gelişim gösteren çocuklarla nasıl iletişim kurulabileceği konusunda yol gösteriyor ve ebeveynlerin çocukların gerçek ihtiyaçlarını görmelerini sağlıyor.

Dünya programı içinde Türkiye’ye de yer veren Anne Maxwell 7-8-9 Mayıs 2019 tarihlerinde İstanbul’da, “FARKLI YAPILAN EBEVEYNLİK”in nasıl mümkün olduğunu anlatacak. Bizler Anne Maxwell’in vereceği bu seminerin mümkün olduğu kadar çok ebeveyne ulaşmasını istiyor ve bu noktada işbirliğinizi rica ediyoruz. Sizden beklentimiz, mümkünse, projenin sosyal sorumluluk ayağında yer almanızdır

Farklı bir Sosyal Sorumluluk Projesi: ASKIDA SEMİNER.

Biz bu fikri, bu seminerdeki bilgilere ihtiyacı olan ama imkanı olmayan aileler için geliştirdik.

Askıda Seminer, ihtiyaç duyduğu halde maddi imkansızlığı nedeniyle bu çalışmaya katılamayacak olan bir ebeveyne, onun adına alınmış bir biletle bu seminerin hediye edilmesidir. Özellikle ülkemizdeki gelir dağılımını göz önüne alacak olursak, bu seminere en çok ihtiyaç duyan kesimin, maddi imkanı olmayan aileler olduğunu kolayca görebiliriz. Ve en büyük sorunları da bu ailelerin yaşadığını tahmin etmemiz zor olmaz. “Askıda Seminer” projesi bu anlamda, sadece sorun yaşayan çocukta ve ailede değil, tüm toplumda bir değişim ve dönüşüm yaratmayı hedeflemektedir.

Sorumluluğunun farkındaki  bireysel ve kurumsal vatandaşlar olarak; ülkemize,  çocuklarımıza, farklılıkları ile toplumumuza renk katan çocuklarımıza karşı sorumluluklarımız var. Bu semineri  geniş kitlelere yayabilmeyi ve ihtiyacı olan pek çok aileye ulaştırabilmeyi istiyoruz.

Askıda Seminer için alınan her bir bilet, işbirliği içinde olduğumuz STK’lar tarafından gerçek ihtiyaç sahibi olan ailelere  ulaştırılacak.

Gelin siz de Askıda Seminer Projemizin parçası olarak bir ebeveynin umudu olun. 

— Tutku Çetin

Leave a comment

20 − 19 =