29Nisan
Farkli Ebeveynlik - by admin

HER ÇOCUK BENZERSİZ VE TEKTİR

Ebeveynler çocuğun özgünlüğünü, benzersizliğini görmek, yeteneklerini, eğilimlerini fark etmek, yaşama vereceği kişisel armağanını ortaya çıkarmasına izin vermek için onu başkalarıyla kıyaslamaktan uzak durmalıdırlar. Kıyaslamak, çocuğun değerini başkalarını ölçüt alarak belirlemek demektir. Küçük yaşlarından itibaren çocukları başka çocuklarla kıyaslayarak yönlendirmek istediklerinde onlara şu mesajı vermiş olurlar: “Sen sen olarak iyi ve yeterli değilsin. Seni ancak ona benzersen kabul edebiliriz.”

Böylece çocuk, gerçekleştirmesi gereken kendi biricikliğinden, gizil gücünden, yaşam amacından ve yeteneklerinden vazgeçecektir. İlerki yaşlarında da kendini keşfetme, gerçek varlığını arama isteğini geliştiremez, potansiyelini açığa çıkaramaz. İçsel yeteneklerini ortaya çıkartamadığı için dışarıdan alacağı onaya ve kimliklere bağımlı hale gelir. Sürekli olarak dışarıdaki birileri gibi olmaya çalışmak, sevilmek ve kabul edilmek için başka biri gibi olmak istemek, kişinin kendisi olması yolundaki en büyük engeldir.

Çocukların biricik ve benzersiz olduğunu kabul etmek, onları etiketlemekten kaçınmak gerektiği anlamına da gelir. Bir çocuğa yapılabilecek kötülüklerden biri, ona “kim” olduğunu söylemektir. Bir çocuk bir sıfatla etiketlendiği, tanımladığı zaman özgün varlığının kısıtlanıyor olduğunu bilmeliyiz. Değişim ve gelişim yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Ebeveyn bir tanım yaptığı zaman bu süreci dondurmuş, gelişimi durdurmuş olur, çünkü bu durumda çocuğa kim olduğuyla ilgili bir mesaj vermiş olur. Korunmasız durumdaki çocuk kendisi için çok önemli olan ebeveynlerinin yüklemelerini sorgusuz sualsiz kabul eder. Bu yüklemeler çocuğun kendisi ile ilgili kararlar almasında, benlik duygusu oluşturmasında belirleyicidir. Ancak yüklemeler gerçekci olmayabilirler, çocukları yanlış yönlendirebilirler. Başarısızlık duyguları, doyum bulamama ve hayal kırıklıkları, gerçekçi olmayan yanlış yönlendirmelerin sonuçlarıdır.

Çocukların büyüme süreçleri içerisinde kendilerine çeşitli idoller seçmeleri normaldir ve bunlar ebeveynlerin yönlendirmelerinden ayrı tutulmalıdır. Bu idoller çocuğun bulunduğu döneme, ilgisine ve ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterirler ve tamamen çocuğun seçimidirler. Çocuğa yeteneklerini ve derinlerdeki tutkusunu keşfetmesi yolunda ışık tutabilirler.   

Leave a comment

20 − 3 =