31Ağustos
- by admin

SİZ NE ÖĞRENECEKSİNİZ ?

Siz nasıl bir ebeveynsiniz? Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Şimdiye kadar öğrendiklerinizi sorgulamaya, sorunlarınıza çözüm getirmeyen yerleşik kalıpları aşmaya ve içinizin derinliklerine doğru bir yolculuk yapmaya hazır mısınız? 

Bir ebeveyn olarak şunu fark etmelisiniz: üzerinde kontrol sahibi olabileceğiniz tek bir kişi var; o da sizsiniz. İçinde bulunduğumuz dönem, yaşadıklarımızın ve yarattığımız dünyanın sorumluluğunu almamızı gerekli kılmakta artık. İyi niyet ve sevgiyle yola çıkmak temeldir, ancak, iyi niyetin ve sevginin çiçek açması için uygun şartları yaratabilmeliyiz. Değişim, değişimi isteyen kişiden başlar. 

Ebeveynler olarak bilmelisiniz ki, önemli olan yalnızca şu an ve bugündür; çocuklarınıza olan sevginizi sadece şu anda verebilir, ilişkilerinizi, sorunlarınızı sadece şu anda düzeltebilirsiniz, geleceğinizi şu anınız belirler. Bunun anlamı, değişimin ancak şimdi başlayabileceğidir. Yarın ya da bir ay sonra her şeyin daha iyi olması, şimdi başlamanıza bağlıdır, çünkü bizler sadece şimdide yaşayabiliriz.

O zaman değişime şimdi, önce kendimizle başlayalım: Fark yaratan, farklı ebeveynler olalım.

Farklı Yapılan Ebeveynlik çocuğun içindeki sınırsız gücü, onu eşsiz kılan özellikleri açığa çıkarma sanatıdır. Çocuklarının çok yönlü gelişimlerine olanak sağlayacak şekilde yardımcı olmayı amaçlayan bir model sunar. Bu model ebeveynlik stresini önemli ölçüde azaltan bir yaklaşıma sahiptir. Ebeveynler her şeyi düzeltmek ve tamir etmekle yükümlü değillerdir; ebeveynlerin görevi çocuklarını güçlendirmek, yaşam amaçlarını gerçekleştirmeleri için rehberlik etmek ve destek olmaktır.