31Ağustos
- by admin

FAYDALARI NELER?

Farklı Yapılan Ebeveynlik, ebeveynlerin öz farkındalıklarını kazanmalarına, ne tür ebeveynler olduklarını keşfedip, değişip gelişme yönünde ilerlemelerine yardım eder. Çocukların aileden soyutlanıp bağımsız olarak ele alındığı geleneksel yaklaşımlardan farklı olarak, bu çalışma tüm aileyi kapsayan bir yolculuktur.

Farklı Yapılan Ebeveynlik:

  1. Çocukları, kendilerini sağlıklı biçimlerde ifade edebilmeleri için destekler. Kendilerini sağlıklı bir biçimde özgürce ifade etmeleri için desteklenen çocuklar sorun yaşamaz ve yaşatmazlar.
  2. Farklı Yapılan Ebeveynlik çocuğun kendini keşfetmesine, eğilimlerini fark etmesine, yeteneklerine ve içsel kaynaklarına ulaşmasını sağlar. Farkındalık yaratır, motive eder, cesaretlendirir. Çocuğun derinlerdeki tutkusunu, yaşam amacını keşfetmesi sağlar. Harekete geçirir ve bu amaca ulaşmasına eşlik eder.
  3. Farklı Yapılan Ebeveynlik çocuğu kendi kararlarını verebilmesi, karşısına çıkabilecek sorunlara çözüm üretebilmesi için cesaretlendirir ve kendi yaşamının lideri olmaya hazırlar.
  4. Çocukların mutlu ve sağlıklı olarak büyümeleri, kendine yeten, özgüven sahibi, başarılı ve doyumlu bireyler olarak yetişmeleri için yol gösterir.
  5. Farklı Yapılan Ebeveynlik çocukların anne babalarıyla olan sevgi bağlarının ve aile içindeki iletişimin güçlenip gelişmesine yardım eder. Aile içindeki iletişim çatışmalar azalır, sorunlar çözülür.